Lucidní snění

Obrázek2

Náš e-shop nabízí produkty pro kvalitní a nerušený spánek. A proto k tématu spánku často inklinují i naše články. V jednom z předešlých článků jsme si popsali několik triků ‘‘jak na kvalitní spánek‘‘ pomocí před spánkových rituálů, správné polohy či uklidňujících kapiček CBD.

V dnešním článku, ale trochu opustíme medicínské a fyziologické tipy a podíváme se, jaké spánkové možnosti se nám skýtají ve spirituální sféře.

Lucidní snění - neboli bdělé či vědomé snění spočívá v tom, že si člověk uvědomí, že se nachází ve snu, a cíleně ovlivňuje jeho děj.

Tuto vymoženost ve světě snů si uvědomovali i dávní myslitelé a filozofové. Jedním z nich byl např. Aristoteles.

Obrázek3

“Když spíme, tak máme velmi často něco v našem podvědomí, co nám říká, že to, co prožíváme, je jen sen.“ Aristoteles

K čemu je lucidní snění dobré a jak s ním můžete začít?

Metoda lucidního snění je specialisty stále prozkoumávaná. Mnozí ovšem tvrdí, že záměrné ovlivňování snu dokáže pomoci při zlepšování sportovních výkonů. Neboť se předpokládá, že lucidní snění zlepšuje motorické schopnosti. Je tomu tak díky tomu, že se při pohybu ve snu aktivuje stejná oblast mozku (senzomotorická kůra) jako při pohybu v reálném životě. Lucidní snění by tak teoreticky mohlo pomáhat sportovcům zlepšit jejich výkony, ale mohlo by se také uplatnit při rehabilitacích osob s tělesným postižením.

Obrázek1Lucidní snění by také mohlo dokázat léčit posttraumatickou stresovou poruchu a překonávat různé fobie. Je to proto, že se člověk může v bezpečném prostředí snu postupně vystavovat věcem, kterých se bojí. Naopak u lidí s opakujícími se nočními můrami by získání kontroly nad jejich sny mohlo zabránit nepříjemným následkům právě této posttraumatické stresové poruchy.

Většina snů se obvykle vyskytuje během spánku s rychlými pohyby očí (tzv. REM), kdy je mozek aktivnější a tepová frekvence vyšší než ve spánku mimo REM. Předpokládá se, že přibližně 55 % lidí během svého života alespoň jednou zažije lucidní sen. U některých se objeví spontánně, zatímco jiní se aktivně pokoušejí lucidní sen zažít.

Určitě jste mnohokrát během snu zažili ten pocit, že tady něco nesedí, nebo jste přímo ve snu začli doufat a přesvědčovat sami sebe, že toto je jen sen a že se chcete probudit. Většina lidí se v tomto momentu opravdu probudí a lucidní snění je metoda, která vám má poskytnou právě tu možnost, že poté, co si uvědomíte, že jste ve snu, místo probuzení nad svým snem převezmete kontrolu a můžete si děj snu upravit podle svého.

 

Metody, které usnadňují zažít lucidní snění

1) Deník snů

Obrázek4Většina odborníků se shoduje, na tom, že vést si deník snů je jedna z nejefektivnějších metod, jak lucidního snění dosáhnout.

Uchovávejte ho ve svém blízkém dosahu na nočním stolku a po probuzení si zapište Vaše sny, popř. emoce nebo jiné prožitky, které se k Vašemu nočnímu snění vztahují. Postupně se tímto naučíte vytěžit co nejvíce vzpomínek z nočního snění, což je velmi důležité právě pro lucidní sny.

2) Každý večer před usnutím si opakujte větu "poznám, že sním" nebo něco podobného.

Větu opakujte, dokud nezačnete usínat. Této technice se říká "mnemonická indukce lucidního snění" nebo zkráceně MILD (Mnemonic Induction of Lucid Dreaming). Mnemonická indukce znamená "užívání paměťových pomůcek" anebo v tomto případě přeříkávání této před spánkové afirmace, díky které automaticky uvyknete na vědomý stav mysli při snění.

3) Meditujte – vyberte si svoji oblíbenou hudbu nebo si najděte na sociální platformě řízenou meditace a naučte se uklidnit před spaním tělo i mysl.

4) Použijte metodu probuzení a opětovného usnutí.

Lucidní sny, a vlastně i všechny ostatní velmi živé sny se nejčastěji objevují, jak jsme již zmínili, v  REM fázi spánku. První REM fáze většinou nastává asi hodinu a půl po usnutí a následně se opakuje cca každých 90 minut. Cílem této metody je vzbudit se během fáze REM, následně znovu usnout a pokračovat ve spánku s plným uvědoměním, že sníte.

Všechny metody je důležité opakovat a postupně se je naučit. Přeci jen je to poněkud nová oblast spánkových možností, která se ještě prozkoumává. A navíc žádný učený z nebe hned nespadl.

Článek vznikl pomocí informací z webu www.lucidnisen.cz, kde můžete najít spoustu rozsáhlejších informací, pokud Vás toto téma zaujalo více.