Jak se vyhnout předvánočnímu stresu

Vánoce - svátky klidu a míru, nebo se to tak alespoň většinou říká. Všichni však víme, že předvánoční shon umí i značně potrápit.

Vánoční úklid, pečení cukroví, shánění dárků v přeplněných obchodech, snaha o dokonale vyzdobený byt. V práci Vám to touto dobou také neulehčují, neboť předvánoční čas zpravidla bývá obdobím ročních uzavírek a Vy tak mnohdy chodíte domů až pozdě k večeru a neuvěřitelně unavení. To poslední, na co byste mysleli, je jít zadělávat na těsto na linecké cukroví a perníčky. Pokud vše do 23. 12. stihnete, je před Vámi Štědrý den. Než usednete ke štědrovečerní tabuli, máte spoustu povinností v kuchyni – prakticky od časného rána. Mnozí také přímo na Štědrý den objíždějí své příbuzné a čas na štědrovečerní přípravu se tak neustálými přejezdy sem a tam značně krátí.

Všechny výše uvedené povinnosti dokáží během chvilky udělat z jednoho z nejkrásnějších období roku, období velmi stresové. Nedovolte, abyste si kvůli nekončícímu množství úkolů Vánoce neužili. Zkusme to letos trošičku jinak – naučme se dát věcem tu správnou prioritu a naučme se říkat ‘‘Ne‘‘ na věci, na které jsme vždy slepě kývali ‘‘Ano‘‘.

 Ještě než se pustíme do výčtu tipů, jak jednotlivým předvánočním činnostem dát tu správnou prioritu, dovolte nám zdůraznit jednu velice důležitou a pravdivou myšlenku, která by Vám mohla v předvánočním čase trochu pomoci – Vánoce nemají žádná konkrétní pravidla a je pouze na Vás, jaké si Vánoce uděláte. Důležité je myslet na to, že zdraví a duševní pohoda je vždy na prvním místě, před dokonale naklizeným bytem a přeplněnou sváteční tabulí.

Zkrátka, na ničem nezáleží více než na tom, že se sejde celá Vaše rodina ve zdraví a v dobré náladě pohromadě.

 

Tipy, jak si určit prioritu předvánočních činností:

1) Plánování

Plánování je prvním krokem k tomu určit si priority. Vezměte si nějaký hezký blok či diář, třeba s vánočním obrázkem, a náplánujte si v dostatečném předstihu všechny povinnosti. Zdá se to jako obyčejná rada, ale věřte, že Vaší hlavě se mimořádně uleví, když nebude muset stále dokola myslet na to, co vše musíte stihnout a na co nezapomenout. Teď již budete mít své myšlenky černé na bílém a nebudete se muset bát, že by Vám z hlavy něco nechtíc vypadlo.

 

 2) S úklidem začněte v předstihu

Krásný a uklizený domov před Vánoci je snem každé hospodyňky. Ne vždy je však takový prostor, abyste měli doma naklizeno tak dokonale, jak si přejete. Začněte s úklidem proto raději v předstihu a jako první uklízejte náročnější druh úklidu – praní záclon, luxování pod nábytkem, utíraní prachu na vyšších místech a podobně. Když se pak přiblíží Vánoce, budete vědět, že to nejhorší máte už za sebou a Vás čeká už jen klasický provozní nepořádek čekající, jak s ním Vaše pečlivé a šikovné ruce zamávají. Také se nebojte říct si o pomoc. V domě nežijete jenom Vy, zkuste do úklidu zapojit i Vašeho partnera či děti (tipy, jak na to, si můžete přečíst v našem předešlém článku: Jak rychle a efektivně uklízet). Pokud si to můžete dovolit, určitě není žádnou ostudou pozvat si domů paní na úklid.

 3) Slevte ze svých nároků

Obdivují Vás všichni příbuzní, že každý rok pečete 13 druhů cukroví? Lichotí Vám to, ale také si někdy říkáte, že byste v kuchyni přeci jen ráda trávila méně času. Zkuste letos vybočit ze stereotypu a nemějte na sebe tak vysoké nároky. Tak holt letos upečete druhů ‘‘jen“ sedm nebo pět… a co když pro letošek neupečete žádné a cukroví objednáte? Stane se něco? Ano stane, budete si místo hrbení zad nad přípravou těsta užívat volných chvil u pohádek s dětmi a třeba si s nimi konečně stihnete zahrát i to ‘‘Člověče, nezlob se!‘‘, které jim tak dlouho slibujete. Nebo třeba čas, který byste jinak trávili slepováním lineckých koleček, využijete například k předvánoční, milé procházce s rodinou. Doba se mění a zrychluje a tak není žádnou ostudou využít moderních vymožeností, které Vám ušetří čas, protože čas a obzvlášť ten strávený s rodinou je přeci o Vánocích to nejdůležitější.

4) Večer si zameditujte

Pokud už cítíte, že je toho na Vás před Vánocemi moc, zkuste si večer před spaním pustit příjemnou hudbu a zameditujte si. Uvolníte tak hlavu od věčného shonu. Protože i Váš mozek občas potřebuje pauzu od neustálého přemýšlení, soustřeďte se hlavně na správné dýchání. Správné dýchání je pro naše zdraví důležité víc, než si mnohdy myslíme. Správným dýcháním se kromě celkového uvolnění těla a mysli dají upravit i leckteré zdravotní neduhy. Například vadné držení těla, bolesti zad nebo i zažívání. A i když Vám do teď meditace nic neříkaly, za pokus to díky výše zmíněným účinkům určitě stojí.