Jak často měnit textilie ve vašem bytě

Kdo by neznal staré pravdivé přísloví: Čistota půl zdraví a u textilií ve vašem bytě to platí mnohdy dvojnásob. Alergie, prach a roztoči. Slova, která nikdo nemá rád, ale jsou naší každodenní součástí a nejvíce právě v peřinách, utěrkách a ručnících.

Obrázek1_2Jak často tedy prát výše zmíněné prádlo, abychom si zachovali čistotu a minimalizovali množení ne zrovna roztomilých zvířátek (parazitů) či prachových částic?

  • Povlečení

Během spánku člověk noc co noc nezávisle na tom, zda je léto či zima, vyloučí asi 1 litr potu. Noc je hlavní části regenerace a to nejen spánkové, ale i kožní. Odumřelé kožní buňky (které tvoří potravu pro již zmiňované roztoče) se v povlečení hromadí stejně jako pot, jen samozřejmě v menší míře - na litr odumřelých kožních buněk by byl asi velmi zajímavý pohled, ale pojďme raději rychle k věci.Obrázek2_2

Nejčastěji doporučovaná frekvence pro výměnu ložního prádla je minimálně 1x za 14 dní. Pokud ovšem trpíte ekzémy či alergiemi a astmatem, nezbývá vám nic jiného, než povlečení měnit ještě častěji s pomocí vhodných, senzitivních pracích prostředků, za vysoké teploty praní, protože jen teploty od 60 stupňů výš dokáží likvidovat choroboplodné zárodky. Pokud proděláte nemoc, která vás dostane na pár dní do postele, ložní prádlo po zotavení ihned vyměňte.

Důležité upozornění a tip od nás: patříte mezi milovníky plyšových hraček? Ruku na srdce, i my dospělí máme občas svůj talisman z dětství stále u své postele. Anebo máte doma děti, které mají postel osedlanou svými měkoučkými kamarády? Nezapomínejte jednou za čas vyprat i je, protože čisté a často měněné povlečení je vám k ničemu, pokud vám kolem hlavy létají částečky prachu usazené v těchto roztomilých kamarádech.

  • Z ložnice rovnou do koupelny aneb jak často měnit ručníky?

 

 Málokdo se řídí radou mít na různé části těla jiný ručník a přitom je toto rozdělení stěžejní pro správnou hygienu.                     Návrh bez názvu (65)

Ideální rozdělení ručníků:

1)Ručník na utření rukou

2)Ručník na obličej (obzvlášť pokud vás trápí akné či jiné obličejové vyrážky)

3)Ručník na tělo po koupeli

4)Ručník pro hosty

 

 

Vlhké prostředí koupelny je ideální živnou „půdou‘‘ pro mikroorganismy, ať už je řeč o bakteriích, virech či houbách, proto se doporučuje měnit ručníky na tělo každé tři dny, na ruce alespoň 2x týdně. Obličejový ručník je na tom z hlediska frekvence nejhůře a ideální by bylo, kdybyste ho měnili po každém použití. To je sice nemilé, ale pro člověka trpící kožními výsevy bohužel nezbytné. Stejně jako u povlečení zde platí prát minimálně na 60 stupňů, nejlépe však na 90 stupňů.

  • A jak jsou na tom utěrky v kuchyni?

U utěrek je doba výměny nejvíce variabilní. Záleží hlavně na tom, co zrovna vaříte. Pokud si připravujete masitý pokrm a během vaření se otíráte do kuchyňské utěrky, je jasné, že utěrku musíte ihned po použití odnést do koše na prádlo. Šťávy z masa obsahují nespočetně mnoho mikroorganismů, které si určitě dále  otírat o ruce či kuchyňskou linku nechcete.

Menší četnost výměny pak mají utěrky, které používáte výhradně jen na utření čistého nádobí, u nich můžete ustálit výměnu na dva-tři dny. Opět zde platí, čím vyšší teplota, tím lepší. Pokud použijete navíc ještě žehličku, můžete se těšit hygienicky čistoskvoucím utěrkám.

 

Návrh bez názvu (66)