Květomluva

Každá květina má svůj vlastní příběh, svůj význam, svoji symboliku. Když nenacházíte ta správná slova pro vyjádření lásky, omluvy, pocitu radosti či smutku, květiny to rády řeknou za Vás. Víte však, co která květina dokáže vyjádřit beze slov? Pojďme se na to v dnešním článku podívat. Muži poté nebudou váhat jakou květinou udělat ženě radost, či kterou se nejlépe omluvit za své prohřešky. Ženy si podle květomluvy mohou zvolit ty správné motivy a dekorace pro svoji domácnost.

Obrázek1

Floriografie neboli řeč květin. Vyjádření pocitů skrze květiny. Vyjadřování beze slov pomocí květin sahá až do daleké historie. V období vlády královny Viktorie byly květiny často využívány jako nástroj ke komunikaci. Právě ve viktoriánské době byly květiny často posílány od potencionálních nápadníků dívkám ve formě malých pugétů. Pugéty většinou obsahovaly směs bylinek a jednu květinu, která měla předat onu důležitou zprávu.  A jak nápadník zjistili, zda u dívky svého srdce uspěli?  Pokud dívka držela onu kytici v pravé ruce a v úrovni srdce, bylo to jasné ano. Naopak pokud kytici držela směrem dolů, či v ruce levé měl nápadník smůlu a musel se jít poohlídnout o dům dál. Dnes sice lidé volí jiné a modernější metody, jak nápadníka odmítnout, či mu říct své ‚ano‘‘, avšak předávání květin a květomluva zůstává stejná.

Jistě pro Vás nebude tajemstvím, že lásku najdeme v růži. Den ženě rozjasní a radost přinesou slunečnice. Pozor si však dejte na množství věnovaných květin i jejich barvu. Například pokud věnujete kytičku několika narcisů – přinášíte dotyčnému štěstí. Pokud přinesete pouze jediný narcis, obdarovanému naopak přinášíte smůlu.

 

Nejoblíbenější květiny a jejich význam

  • Gerbery

Obrázek2

   

Nádherné květiny, které se pěstují v mnoha pastelových i pestrobarevných variantách, symbolizují vznešenost a radost. Také    se  v nich skrývá upřímnost.

 

 

  • Fialky

Obrázek3

 

Fialková květina patřící mezi první posly jara. Vyniká krásnými, léčivými a nezaměnitelně vonícími květy. Vyjadřuje věrnost,      skromnost, také symbolizuje křehkou a jemnou lásku.

 

   

  • Karafiáty

Obrázek4

 

Stejně jako růže jsou symbolem lásky, ale také fascinace a pocty. Je ovšem velmi důležité, jakou barvu karafiátů zvolíte.

 

 

  • Lilie

Obrázek5

 

Překrásné květiny se silnou avšak nádhernou vůní. Symbolizují především čistotu a jsou tím správným darem pro pravé  přátelství.

 

 

  • Orchideje

Obrázek6

 

Tyto oblíbené, velice elegantní květiny symbolizují ojedinělou a jemnou krásu. Z historického hlediska byly tyto květiny velmi    oblíbené u starověkých Řeků a sloužily překvapivě k vyjádření mužnosti. To se, ale postupem času změnilo a orchideje jsou    naopak považovány za květiny velmi ženské povahy. Vyjadřují lásku, vytříbenost, přepych, moudrost a sílu.

 

  • Pivoňky

Obrázek7

 

Tyto voňavé a dlouhověké květiny jsou často využívány ve svatebních kyticích. Není divu, neboť znázorňujíblahobytspokojené manželství, ruku v ruce se spokojeným životem.

  Na druhou stranu se také používají k vyjádření studu či nevole a jsou symbolem ostýchavosti.

 

  • Růže

Obrázek8

 

Pro většinu lidí nejznámější květina. Svět růží je opravdu bohatý a šlechtí se ve velmi pestré paletě barev – od červené přes  žlutou, až po modrou či černou. Symbolizují lásku a náklonnost

 

 

Červené růže: jsou bezpochyby hlavním symbolem lásky. Proto jsou také nejčastější volbou mužů, když chtějí obdarovat svou drahou polovičku, či vysněnou ženu, aby vyjádřili náklonost k ní beze slov. V neposlední řadě jsou také spojovány s krásou a perfekcionismem.

Tmavě růžové růže: symbolizují vděčnost a uznání, díky čemuž jsou elegantním způsobem toho, jak někomu poděkovat, projevit obdiv nebo vyjádrřit pocity úcty.

Žluté růže: jsou nejběžnějším darem pro přátele. Jsou totiž symbolem přátelství, radosti a tou správnou volbou při oslavě vzájemného přátelského vztahu.

Bílé růže: jemnost a čistota bílých růží je spojována s novými začátky, proto se s nimi nejvíce setkáváme při svatbách, kde symbolizují především novou etapu života.

  • Slunečnice

Obrázek9

 

Jak by mohly tyto majestátní, veselé hlavy, hledící na nás z takové výšky, znamenat něco jiného než radost a slunce? Se  slunečnicí souvisí hluboká úcta a dlouhověkost. Pokud chcete někomu udělat radost jen tak a vnést do jeho života trochu toho  pozitivního světla, je slunečnice tou pravou volbou.

 

 

  • Tulipány

Obrázek10

 

Tulipány jsou barevné, romantické a elegantní květiny. Stejně jako fialky jsou oblíbenými posly jara, kteří podle květomluvy říkají: „Mám Tě rád takovou, jaká jsi.“

 

 

 

A co nám říkají květinky, které můžeme potkat na každé travité zahrádce u domu či u cesty a které maminkám tak rádi trhají děti?

SněženkaJsi moje první láska.

SedmikráskaPřirozený půvab je nejkrásnější.

Pampeliška – Má v květomluvě poněkud zvláštní postavení a říká: Jsi v lásce jako dítě, jsi nerozumná.”

 

Náš tip: Pokud vás článek o květomluvě zaujal, můžete nechat květiny promlouvat i ve Vaší ložnici. Na našem e-shopu naleznete několik květinových motivů ložního prádla.

Květiny ve Vaší ložnici

Obrázek11Obrázek12

Obrázek13Obrázek14

Obrázek15