Podzim ve znamení Hygge

Možná už jste slovo „Hygge“ někde zaslechli, možná se jím už dávno řídíte anebo ho možná slyšíte úplně poprvé. Ať tak či tak, pojďme si společně v tomo článku slovo hygge osvětlit a proplout do jeho tajů.

 Obrázek2_1

Pojem hygge pochází ze Skandinávie. Původem je sice z norštiny, ale v dnešní době je spojován především s dánskou životní kulturou, neboť v Dánsku se intenzivně žije právě ve stylu hygge. Možná právě proto jsou Dánove oficiálně prohlášeni za nejšťastnější národ na světě.

 

Hygge je vlastně metafora pro pocit útulnosti, důvěrnosti, bezpečí a tepla. Jiným způsobem by se dalo také vysvětlit jako umění udělat svůj život šťastným. Je to způsob života, kterým chce žít snad každý z nás. Cítit štěstí během všedních dní, hřejivou atmosféru domova, útulnost a v neposlední řadě i rodinnou pospolitost. Vyznavači hygge životního stylu si zakládají na pozitivní náladě a životní pohodě. Ten, kdo žije hygge si umí užívat života a umí si vychutnat okamžiky přítomného

okamžiku a naplno se snaží prožít okamžiky všedních i nevšedních dní. Obrázek3

Na hygge je krásné to, že pro každého znamená něco jiného. V globálu zahrnuje to, co Vám navodí příjemné pocity. Ať už je to teplý šálek voňavé kávy, kterou si vychutnáváte zabalení v hřejivé dece anebo večeře vychutnávaná společně s nejbližšími příteli či čtení knihy ve voňavé, čerstvě převlečené posteli.

Jak jsme již zmínili, k hygge stylu patří hlavně útulná atmosféra. Nezbytností je tak pohodlné domácí oblečení nebo různé bytové dekorace, které ve Vás vzbuzují příjemné pocity. K navození té správné hygge atmosféry nesmí v žádné skandinávské domácnosti chybět hlavně svíčky, jejichž plápolající plamínek vytváří tu správnou hřejivou domácí hygge auru.

Důležitým aspektem v prožívání toho správného hygge je vděk. Každodenní vděčnost i za maličkosti, které vám možná mnohdy přidají jako zcela běžná věc. Jen si představte následující. V místnosti, v které se nacházíte, jsou ztlumená světla. Nikam nespěcháte, jste naprosto uvolnění. Sedíte v přítmí na měkoučké pohovce, zabaleni do heboučké deky. V ruce držíte šálek horké kávy nebo čaje. Za okny vládne pravý podzim, barevné listí se snáší co každou vteřinu k zemi. Podzimní déšť bubnuje do oken a vy jen sledujete plamínek svíčky s vůní jablka a skořice. A cítíte vděk za to, že jste právě tady a teď a tuhle atmosféru si můžete plnými doušky vychutnat a dovolit si ji. Vděk za to, že se nacházíte ve svém bezpečném přístavu – ve svém útulném domově. Pokud si dokážete toto vše právě teď představit, tak jste se právě v mysli přenesli do pravých a nefalšovaných pocitů hygge stylu.

Obrázek1_1

A od představy v mysli k realitě už je jen malinký kousek. A tak Vám už nic nebrání si pořídit voňavé svíčky, heboučké polštářky a pokrývky, teplý huňatý svetr a navodit si doma to své pravé, nefalšované a útulné hygge.

 

 

 

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení