Jaké povlečení může do sušičky? Jaké raději nechat na šňůře?

Taky si pamatujete, jak se dřív věšelo prádlo na šňůru a nechávalo se na něj svítit sluníčko? Prádlo vonělo po čerstvém vzduchu, a tak krásně se pod ním usínalo. Dneska to takhle dělá jen hrstka lidí, ti další dávají přednost sušičce. Buď je to pro ně jednodušší, nebo nemají jinou možnost. Víte ale, jak na to? A jaké povlečení můžete do sušičky dát?

I když se sušení povlečení na první pohled nezdá nijak složité, může se proměnit v zapeklitý boj. Od vypraného povlečení totiž očekáváme, že bude po sušení nejen suché, ale taky voňavé.

Sušení na šňůře má své výhody

Kdo má možnost sušit na sušáku, ten by jí měl využít. A je jedno, zda půjde o sušák umístěný venku, nebo jen o prádelní šňůru nataženou v sušárně. Sušení na vzdušném a teplém místě je asi nejoblíbenějším způsobem sušení.

Naopak vyhnout byste se měli sušení prádla v koupelně a jiných vlhkých a nevětraných místnostech. Prádlo tam může zatuchnout.

Náš tip: Když sušíte prádlo na šňůře, nevěšte ho za rohy, mohly by se vytahat. V případě povlečení je taky fajn ho přehodit přes několik šňůr. A pokud sušíte prádlo venku, pak ho nezapomeňte otočit naruby, ochráníte tak barvy před blednutím.

Sušička je dobrým pomocníkem

Kdo nemá možnost prádlo pověsit na šňůru, pro toho je sušička skvělým pomocníkem. Sice se může stát, že bude povlečení ze sušičky trochu víc zmuchlané, ale bude voňavé.

Bohužel, ne všechno povlečení může do sušičky, dozvíte se to vždy v instrukcích od výrobce. Na štítku údržby najdete symbol čtverce s kruhem uvnitř. Jedna tečka uvnitř kruhu pak říká, že prádlo můžete sušit při libovolné teplotě, dvě tečky znamenají nízkou teplotu.

Jak povlečení sušit v sušičce?

  • Prádlo před vložením do sušičky rozmotejte, narovnejte a protřepte.
  • Povlečení sušte na nižší teploty, zabráníte tak přílišnému opotřebení povlečení. Ideální je přímo program na ložní prádlo, pokud ho sušička nemá, volte jemný cyklus.
  • Sušte ho naruby, ochráníte tak barvy.
  • Před sušením zapněte všechny zipy a knoflíky.
  • Chcete se vyhnout zamotání prádla v sušičce? Vsaďte na tenisové míčky.
  • Sušičku nepřeplňujte, dodržujte maximální kapacitu pro vybraný program.
  • Ložní prádlo vyndejte hned po skončení programu, nenechávejte ho vychladnout, ale rovnou ho složte. Možná se tak vyhnete i žehlení.

Víte, že věci s plastovými zipy do sušičky nepatří? Časem by se mohly začít lámat.

Náš tip na závěr: Chcete se vyhnout žehlení? Vsaďte na krepové povlečení, u kterého je žehlení zakázáno, nebo na nežehlivou úpravu u povlečení z mikrovlákna nebo bavlněného saténu.