Hypoalergenní povlečení aneb Jaké povlečení je vhodné pro alergiky?

Máte doma alergika, nebo jím sami jste a řešíte koupi nového povlečení? Člověk stráví v posteli víc než třetinu života, takže by ten čas měl strávit v klidu, a ne se trápit alergickou reakcí. Jak vybrat povlečení pro alergika?

Alergie trápí mnoho lidí

Stále víc z nás se s nějakou tou alergií potýká, nejčastěji jde o alergii na pyl, zvířecí chlupy, potraviny a v případě postele pak na roztoče a plísně. Je mezi námi taky hodně lidí s atopickým ekzémem nebo astmatem. Celá tato skupina lidí si musí dávat pozor na spoustu věcí, výběr povlečení mezi ně také patří.

Když se řekne alergie

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému na podněty, se kterými se normálně setkáváme. Způsobuje ji nesprávná aktivace protilátek ze skupiny imunoglobulinu E vlivem daného alergenu. Projevuje se rýmou, kýcháním, kožní vyrážkou, slzením očí, v některých případech může nastat i anafylaktický šok.

Některé materiály, ze kterých je povlečení vyrobeno, v sobě udržují víc prachu, plísní a roztočů než jiné, a tady pak nastává problém. Tedy v případě, že máte problémy s reakcemi na zmíněné podněty.

Víte, že právě postel je největším zdrojem alergenů?

Jaké lůžkoviny si mohou alergici pořídit?

Nabídka na trhu s povlečením je dnes naštěstí opravdu široká, takže je z čeho vybírat. Donedávna tomu bylo jinak a jiná volba než bavlna neexistovala.

  • Bavlněné povlečení snese i vysoké teploty praní a žehlení, je tak ideální volbou.
  • Co takhle krepové povlečení? Krep je upravená bavlněná látka, v pravidelných pruzích se střídá jemná a zvrásněná část, všechny přednosti bavlny zůstaly zachovány. Jen se tohle povlečení nemusí žehlit.
  • I flanel je z bavlny, dopřejte si jeho hřejivou náruč během chladných nocí.
  • Mikrovlákno je sice z polyesteru, ale žádní roztoči v něm útočiště nenajdou. Navíc vás potěší, že tohle povlečení je jemné jako hedvábí, lehké jako pírko a rychle schne.
  • Skvělými termoregulačními vlastnostmi se může pochlubit i mikrosatén, který navíc brání množení nebezpečných mikroorganismů.
  • Další variantou je bambusové vlákno, které rychle schne a roztočům ani bakteriím se v něm nelíbí.

Náš tip: Povlečení pro alergiky vybírejte s rozvahou, i když se totiž na první pohled zdá nádherné, alergikům to tak připadat nemusí. Musí být vyrobeno ze správného materiálu, být prodyšné, savé a příjemné.

Tip na závěr: Nepodceňujte ani péči o povlečení pro alergiky

I když si pořídíte to nejlepší hypoalergenní povlečení na trhu, nemusíte se dočkat kvalitního spánku. O povlečení je třeba se řádně starat, u povlečení pro alergiky to platí dvojnásob. Můžete vyzkoušet i https://www.econea.cz/ekologicke-praci-prasky/ s ověřeným složením či certifikací."

Řiďte se štítkem údržby, povlečení perte častěji než normálně, s pracím přípravkem to nepřehánějte a nezapomeňte ho pořádně vymáchat