Jak prát saténové povlečení?

Konečně jste si do ložnice pořídili krásně lesklé saténové povlečení, o kterém jste dlouho snili? Doteď jste jeho kráse odolávali, ale teď ho máte doma a těšíte se, jak se pod něj poprvé uložíte. Než se tak ale stane, je dobré vědět, jak se o něj starat a jak ho prát. Než do něj polštář a přikrývku poprvé obléknete, měli byste ho totiž několikrát vyprat. Proč?

Než k vám totiž povlečení dorazí, a je úplně jedno, zda jde o bavlněné, saténové, krepové nebo jiné povlečení, urazí látka dlouhou cestu. Během ní se na ní usadí nečistoty z výroby, najdou se i zbytky barev po barvení. To všechno by mohlo dráždit vaši pokožku a sen o kvalitním spánku by se rozplynul.

Jak se o saténové povlečení starat?

Povlečení z bavlněného saténu je pro mnohé z nás velkou neznámou. Zatímco povlečení z klasického saténu klouže, vrže a studí, bavlněný satén je velmi příjemný materiál, který se pěkně leskne, zachoval si ale všechny pozitivní vlastnosti bavlny.

Bavlněný satén je příjemný, savý, prodyšný a pyšní se skvělou termoregulací. Jeho pevná struktura je zárukou dlouhé životnosti a stálobarevnosti.

Víte, že bavlněný satén je speciální úprava tkaniny s atlasovou vazbou a tvoří ho hustě propojené jemné nitky? Leskne se skoro stejně jako ten z polyesteru, ale rozhodně se pod ním nebudete potit.

Než povlečení poprvé použijete, vyperte ho!

A to ideálně alespoň dvakrát nebo třikrát. Jen tak se zbavíte všech nečistot z výroby a zbytků barev, které mohou vyvolat alergickou reakci. Materiál tímto prvním praním také zjemníte a pěkně provoníte.

  • Povlečení z bavlněného saténu vyperte na 40 °C, po vyprání zvolte šetrné odstředění. Když bude třeba, můžete ho vyprat až na 60 °C.
  • Použijte prací prostředek na barevné prádlo.
  • Nebělte ho, ani jinak chemicky nečistěte.
  • Pokud ho chcete dát do sušičky, nic vám v tom nebrání. Navolte ale co nejšetrnější program.

Prostudujte si štítek údržby

Než se do jakékoli péče o povlečení pustíte, prostudujte si štítek údržby. Na kolik stupňů se smí prát? Jak je to s žehlením? To vše se zde dozvíte.

Ložní prádlo perte odděleně, nezapomeňte ho zapnout

Než se pustíte do praní, prádlo roztřiďte podle barev, a to včetně povlečení. To perte odděleně, nezapomeňte ho zapnout. Zabráníte tak možnému poškození, zachováte taky barvy.

Co žehlení?

Povlečení z bavlněného saténu se nemačká, takže žehlení není nutné. Kdo ho ale vyžehlit chce, může. Snese teplotu až do 150 °C.