Jak správně prát povlečení z bavlny?

Pořídili jste si krásné bavlněné povlečení a chcete se z něj dlouho těšit? Pak je třeba vědět, jak se o něj postarat. I to nejkvalitnější povlečení totiž vinou nesprávné péče může začít blednout a zkrátí se i jeho životnost. Jak o něj tedy správně pečovat?

Správným výběrem povlečení to nekončí

Do povlečení jste investovali nemalé peníze a určitě očekáváte, že vám bude dlouho a dobře sloužit. S mírným opotřebením určitě počítáte, ale rozhodně nechcete, aby po pár vypráních ztratilo barvy nebo tvar.

Jak pečovat o bavlněné povlečení?

Povlečení z bavlny je klasikou, kterou znaly a používaly už naše babičky. Bavlna je totiž prodyšná, absorbuje pot, je příjemná na tělo a snese i vysoké teploty praní. Jediná její nevýhoda je to, že se mačká a je třeba ji žehlit.

Víte, že hladká úprava bavlny nechá vyniknout různým vzorům?

Před prvním použitím povlečení několikrát vyperte

Než se k vám povlečení dostane, urazí dlouhou cestu. Začne to samotnou látkou, která prochází barvením a fixací barev, pak urazí nějak tu cestu ke švadleně nebo do výrobny, kde se z ní ušije povlečení. Během celého tohoto procesu se na ní usadí nečistoty, které je třeba odstranit.

Náš tip: Povlečení před prvním použitím alespoň dvakrát nebo třikrát vyperte. Zbavíte ho nečistot i zbytkových barev.

Povlečení perte naruby a zapnuté

Chystáte se prát? Prádlo roztřiďte podle barev, povlečení nevyjímaje. Perte ho odděleně od ostatního prádla, otočte ho naruby a zapněte zip nebo knoflíky. Zabráníte možnému poškození. Na barevné povlečení nepoužívejte prací prostředek na bílé prádlo, většinou totiž obsahují bělící přísady, které barevnému prádlu nesvědčí.

Náš tip: Bavlněné povlečení, které snese i vysoké teploty (až 60 °C) perte naruby, samostatně od jiného prádla, pračku nepřeplňujte. Po vyprání ho co nejdříve vyndejte a usušte. Pokud ho nepotřebujete prát na vysokou teplotu, perte ho na 40 °C, protože prací prostředky jsou právě na ni uzpůsobeny.

Jak bavlněné povlečení sušit?

Vytáhli jste povlečení z pračky, co dál? Dát ho do sušičky, nebo pověsit na sušák? Ideální je rozvěsit ho na sušák, když to ale nejde, klidně použijte sušičku. Nastavte ji ale na co nejšetrnější program.

Víte, že při sušení na věšáku je třeba dát si pozor na přímé slunce, které může způsobit blednutí barev a taky na kolíčky? Látku totiž zdeformují a vytahají.

Co žehlička?

Bavlněné povlečení se mačká, takže je třeba ho vyžehlit nebo vymandlovat. Chcete to mít co nejjednodušší? Nepřesušujte ho. Ještě vlhké povlečení se žehlí snáz.

Jak často bavlněné povlečení prát?

Povlečení, a nejen to bavlněné, je třeba prát pravidelně a s ohledem na toho, kdo ho používá. Když nebude znečištěné, perte ho alespoň jednou za měsíc, ložní prádlo alergiků a ekzematiků perte častěji.